Resultat

2021

2019

2018

2017

2016

2015

2014

Flickor 1km

1Ida Backlund04:38
2Angelina Ekström05:00
3Nathalie Stigenberg 05:14
4Nellie Lind 05:16
5Amelie Stöpfgeshoff 05:40
6Emma Lindström 05:50
7Lisen Persson 06:00
8Lova Lindgren 06:08
9Nike Lindgren 06:18
10Milla Hjortenmark 06:50
11Ronja Hansson – Lindeborg07:21
12Alva Rapp 07:26
13Stina Palm 07:27
14Tilja Alriksson 07:52
15Tua Offrell 08:24
16Karin Rapp 08:34
17Saga Sundberg 08:37
18Molly Hjortenmark 08:40
19My Offrell 10:00
20Rie Offrell 10:03
21Isabelle Nilsson 11:27
22Astrid Hansson14:13
23Moa Cullfors15:50
 Tua Offrell 

Pojkar 1km

1Vincent Gomez 04:22
2Isahk Sadek 04:36
3Aidan Kangas 04:44
4Leon Kangas 04:49
5Lucas Söderberg 04:53
6Ahmet Surihan 05:05
7Axel Hejdenberg 05:09
8Vilhelm Bergqvist 05:18
9Isak Berggren 05:21
10Max Alfredsson Bygren 05:29
11Viggo Berggren 05:36
12Emil Ståhlberg 05:38
13Morgan Alfredsson Bygren 05:43
14Theo Hjortenmark 05:45
15Joar Morén 05:46
16Alfred Kaskela 05:52
17Gabriel Söderlund 05:58
18Gustav Kågström 06:01
19Gustav Lindberg 06:04
20Edvin Bergqvist 06:07
21Wilmer Sundberg 06:15
22Viktor Normell Djurhed 06:21
23Viking Forssell 06:30
24Dante Forssell06:33
25Albin Engberg 06:37
26Casper Ståhlberg 06:46
27Ivar Jämtelid Meurling 06:48
28Harry Länk 07:23
29Vidar Östlin 07:29
30Jonathan Boudiaf 07:31
31Aron Von Bothmer 07:34
32Ante Engberg 07:35
33Lukas Hoffman 07:40
34Lucas Hjortenmark 07:44
35Aron Lindberg 07:59
36Max Karlsson 08:14
37Alexander Sundberg 08:17
38Timo Cullfors 08:20
39Axel Kågström 08:26
40Gustav Jämtelid Meurling 08:48
41Sixten Lundberg 08:51
42Danni Dunn 09:04
43Solomon strand Jackson 09:18
44Neo Borg 09:25
45Simon Alpling 09:29
46Alvin Åberg 16:17
 Love Lingvall 

Damer 5km

1Emma HållströmHemlingby LK0:20:30.5
2Emma BengtssonÅrsunda IF0:20:47.5
3Martha MezaAdventsstjärnorna0:21:12.4
4Elin Ransjö ZanderOrienteringsgymnasiet Sandviken0:21:17.2
5Nadine Lindgren WallOckelbo SK0:21:52.1
6Katarina LarssonGävle0:22:54.9
7Liselotte HellstenGävle0:23:10.3
8Madelen SköldGävle0:23:54.7
9Maria BerglövÅrsunda IF Skidor0:24:02.1
10Elvira SilverGävle OK0:24:09.5
11Veronica WallinGävle0:24:12.6
12Sara BjörklundSkutskär0:24:30.8
13Marie HasselgrenKrutisarna0:24:37.1
14Emelie BellanderIF Skade0:24:51.4
15Charlotte FyhrLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:24:55.5
16Linda JonssonLantmäteriet Allstars0:25:14.3
17Jenny BerggrenGävle0:25:34.0
18Maria RönnbäckSöderhamn0:25:48.4
19Camilla HjelmGävle Triathlonklubb0:26:13.0
20Johanna PerssonLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:26:14.3
21Gullan BjörnströmHemlingby LK0:26:16.3
22Sara ÅbomGävle OK0:26:20.6
23Ebba OttosonGävle OK0:26:27.0
24Sandra Voest BjermertGävle0:26:33.1
25Pernilla JosefssonStockholm0:26:34.8
26Karin HornGävle0:26:49.2
27Sara BergnerStockholm0:26:49.3
28Cecilia JönssonGävle0:27:26.4
29Karin SundbergGävle0:27:26.4
30Malin BrandelGävle0:27:30.4
31Py BengtssonLussekatterna Och Julegrisen0:27:39.1
32Ulrika PihlstrandGävle0:27:42.7
33Kristin EklundGävle0:27:52.1
34Gittan VikströmKrutisarna0:27:53.4
35Elin MartinssonLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:28:02.2
36Maria BenterudGävle0:28:03.3
37Teres ÅkermanGävle0:28:06.5
38Pia LundbergFriskis/Svettis Östhammar0:28:11.3
39Jessica PalmgrenMå Bättre Gävle0:28:17.8
40Ilona QvarfortEkerö0:28:22.5
41Sofia HemströmGävle0:28:27.4
42Anna JansonAdventsstjärnorna0:28:33.1
43Sandra LångGävle0:28:56.5
44Fia BornegrimGävle0:29:02.5
45Christina NorrströmLantmäteriet Allstars0:29:09.3
46Carina JanssonSundsvall0:29:10.0
47Eva SöderbergTeam Torsåker0:29:23.1
48Lotta JoelssonSpringmaskarna0:29:24.9
49Lotta HvittSpringmaskarna0:29:26.6
50Anna-Karin EkenbergSpringmaskarna0:29:27.2
51Lena LjungbergSandviken0:29:39.5
52Joy FunsethGävle0:29:40.6
53Kamilla FredbargGävle0:29:46.4
54Johanna LärkasKnowIT #10:29:47.6
55Hannah BengtsonSanta Runners0:29:51.7
56Majvor GranforsKrutisarna0:29:59.4
57Malin WiklundHorndal0:30:03.0
58Malin SehlbergMittmedia Gävle0:30:09.1
59Ebba RahlLussekatterna och Julegrisen0:30:19.4
60Susanna ÅhedGävle0:30:23.2
61Ella FröjdmanGävle0:30:40.5
62Jessica LingvallGävle0:30:47.1
63Åsa LevinTrödje IK0:30:49.4
64Lisa SöderströmTrödje IK0:30:49.7
65Erica CalissendorffGimo0:30:56.1
66Camilla PiggottÖsthammar0:31:15.7
67Eva-Lena ErixonGott&Blandat0:31:20.2
68Anna RosshagenLonesome Runners0:31:20.8
69Margareta RainerGävle0:31:27.2
70Christina PeterssonLussekatterna och Julegrisen0:31:28.0
71Anna-Karin BrandelHamrångefjärden0:32:05.4
72Kristina JohanssonValbo0:32:14.6
73Jannike LarssonGävle0:32:16.6
74Kicki SkogsbergValbo Multisport0:32:23.5
75Kristina HedbergHemlingby LK0:32:32.1
76Astrid GrenmyrLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:32:44.6
77Lina BornegrimGävle0:32:55.3
78Lena ÅkerlundFalun0:32:59.2
79Pernilla OlssonMittmedianerna0:33:07.5
80Birgitta JuhlinMittmedianerna0:33:07.6
81Anna ÅbergGävle0:33:21.3
82Marina WendinValbo Multisport0:33:23.7
83Heléne HanssonGävle SKidkamrater0:33:23.7
84Anna MineurSpringmaskarna0:33:33.4
85Emelie CalissendorffSöderfors0:33:33.9
86Charlotte LundströmGävle0:33:35.6
87Agneta JohanssonGävle0:33:36.1
88Johanna BendrikGävle0:33:38.1
89Annika ForsbergGävle0:34:08.9
90Lena LundmarkGävle0:34:18.5
91Anna-Karin Boström HillströmLilla Sätraskolans Lag 20:34:39.7
92Susanne Olsson ThavelinTeam Snails With Speed0:34:41.0
93Albijana SefaLilla Sätraskolan0:34:46.8
94Linda LindbergGävle0:34:48.5
95Ellinor BernkertGävle0:34:53.3
96Susanne StigenbergKnowIT #10:34:54.3
97Lena MatssonGott&Blandat0:34:55.8
98Veronica SjöbergGävle0:34:56.2
99Louise SundströmLjusdals Lackservice0:35:02.6
100Sofia SundbergTorsåker0:35:11.6
101Malin BergnerGävle0:35:21.1
102Annika EldblomLilla Sätraskolan0:36:44.0
103Malin PetterssonTeam Snails With Speed0:37:14.5
104Maja TrkljaTeam Snails With Speed0:37:14.8
105Monika RanuddTeam Snails With Speed0:37:14.8
106Therese OffermoMittmedia Gävle0:37:23.3
107Tina NordströmAdventsstjärnorna0:38:44.8
108Anna GustavsonAdventsstjärnorna0:38:45.0
109Amanda MagnussonGävle0:39:03.8
110Sarah NornholmGävle Triathlon0:39:09.7
111Emma WikströmTranås0:39:21.8
112Annelie JeppesenGott&Blandat0:41:18.4
113Anette HillmanGävle0:41:26.7
114Maria LindénGävle0:42:00.3
115Christina MaierHofors0:43:09.1
116Liv JohanssonSandviken0:43:26.6
117Kickan JanssonGävle OK0:49:14.8
118Ann-Katrin BaglienGävle0:49:15.2
119Amelie EkstrandGävle0:49:22.0
120Jonna-Li HedqvistGävle0:49:22.2
121Anneli JanssonGävle0:50:50.0
122Linda PetterssonGävle0:52:23.3
123Emma DahlbergLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:56:00.9
124Camilla SvedmanLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:56:01.0

Herrar 5km

1Abdelfath YassinGefle IF0:16:16.9
2Fredrik ÅströmGävle SK0:18:26.7
3David WijkHögbo Gif0:18:37.8
4Thomas ÅbergLantmäteriet Allstars0:18:56.8
5Sam SvenssonGävle0:20:02.1
6Felix SilverGävle OK0:20:51.1
7Per JohanssonTeam Nordic Trail, Gävle0:21:30.5
8Fredrik KaskelaGävle Triathlon0:21:49.3
9Patrik DahlmanStigs Vilddjur0:22:05.0
10Inge JanssonHedesunda0:22:09.4
11Pär MostadGävle0:22:17.3
12Matz QvarfortEkerö0:22:27.3
13Peppo HanssonStigs Vilddjur0:22:48.1
14Dr Shane LawrenceC A Fola ( Luxembourg) Cambridge Uk Sg86Fe0:23:16.8
15Patrik HansonValbo AIF0:23:27.0
16Fredrik QvarfortHemlingby LK0:23:30.2
17Hans PantzareGävle0:23:34.3
18Peder EngmanLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:23:37.3
19Erik NordlanderGävle0:23:50.0
20David LjungbergSandviken0:23:58.6
21Per HellNorrköping0:24:08.2
22Christoffer Von BothmerGävle0:24:19.8
23Stig Edwin MartinssonStigs Vilddjur0:24:24.4
24Örjan CarlssonMittmedianerna0:24:48.2
25Johan StigenbergStigs Vilddjur0:24:54.6
26Jonas NornholmGävle Triathlon0:24:59.0
27Patrick MattssonKnowIT #10:25:41.0
28Dennis LindénGävle0:25:58.8
29Peter AnderssonPuss0:26:02.2
30Niklas SkoghKnowIT #10:26:05.0
31Örjan RönnbäckSöderhamn0:26:57.0
32Dan ÅhedGävle0:27:08.2
33Arne SjöblomAxmar0:27:49.1
34Stefan AnderssonGävle0:27:51.9
35Jörgen BengtssonValbo0:28:03.0
36Niclas SöderbergTeam Torsåker0:28:06.9
37Joakim HornGävle0:28:27.3
38Sebastian BrinkGävle0:28:44.0
39Emil BengstssonValbo0:28:47.8
40Mikael BelinLilla Sätraskolans Lag 20:29:08.2
41Patrik ModéMittmedianerna0:30:18.2
42Erik SågströmGavle0:30:54.4
43Ralf LehtoGävle0:31:13.1
44Lars-Göran HolmGävle0:31:36.0
45Lennart AnderssonGott&Blandat0:31:36.9
46Kristofer CarlbomLussekatterna och Julegrisen0:32:18.9
47Mathias Nordin HellströmSandviken0:32:45.9
48Tobias BjörkgrenGävle0:33:25.3
49Göran HedmanValbo AIF0:34:54.7
50Robin EngbergGävle0:39:03.6
51Stefan PetterssonGävle0:52:24.1

Damer 10km

1Moa EnmarkGefle IF0:36:33.5
2Jenny RutströmÖbacka LK0:38:28.1
3Rebecka LindbergRånäs 4H0:41:32.8
4Carola SnarAktivera Flera Hofors0:42:14.1
5Emma JonssonOckelbo SK0:42:30.9
6Johanna Börjesson-ErikssonHofors0:44:17.6
7Jennie Börjesson-ErikssonHofors0:44:22.4
8Madeleine WennbergSanta Runners0:44:30.4
9Ulrica CavallinGävle0:44:41.7
10Kerstin WikanderGävle0:45:42.7
11Madeleine PetterssonHemlingby LK0:46:29.9
12Anette ForslundHemlingby LK0:48:09.1
13Therese AlrikssonBorlänge Löparklubb0:49:01.9
14Catharina EstbergerGävle0:49:15.9
15Karin BergmanGävle SK0:49:38.0
16Malin RosénSanta Runners0:49:56.1
17Cecilia BäckmanSanta Runners0:49:56.1
18Frida LarssonGävle0:50:06.6
19Sara MaierHofors0:50:13.5
20Rosie JonssonGävle0:50:14.6
21Stina EngströmHaninge0:50:25.0
22Andrea PerssonEdsbyns IF – Friidrott0:50:28.7
23Jenny HaglöfDjurmo Runners0:50:36.1
24Kristina BromanBorlänge Löparklubb0:50:45.1
25Gunilla AxelssonBorlänge Löparklubb0:50:45.1
26Jasmine GustafssonGävle0:51:03.4
27Åsa JaktlundTeam Torsåker0:51:24.2
28Kicki SöderlundHofors0:51:54.8
29Maria HögbergPostens Ik0:51:55.5
30Elisabet LarssonGävle0:52:18.4
31Seija LarssonValbo0:52:37.0
32Josefin LundströmSandviken0:52:51.3
33Gunilla JuthbackHemlingby LK0:53:08.4
34Lisa LundinValbo0:53:35.8
35Klara LarssonGävle OK0:53:48.7
36Karin MyrbergGävle0:53:55.3
37Cristin OlssonLjusdals Lackservice0:54:12.6
38Kristina WendinLilla Sätraskolan0:54:47.8
39Ingela StigenbergGävle Triathlonklubb0:55:00.1
40Maria NymanGävle0:55:08.4
41Sofie BjärntoftGävle0:55:08.4
42Marie ÅkerlundHofors0:55:16.9
43Lena KaskUppsala0:55:21.9
44Åsa WesterbergGävle Energi0:55:36.0
45Maarit KaskelaGävle Triathlon0:56:08.8
46Moa ÖbergHofors Löparklubb0:56:48.1
47Marie TjärnströmGävle0:56:58.8
48Maria WestinSaltsjö-Boo0:57:09.9
49Eva DahlTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:57:15.7
50Karin ÖstmanGävle0:57:23.1
51Pia EbyGävle0:57:46.6
52Nina LagerqvistGävle0:59:05.3
53Monica SelinSöderhamn0:59:09.5
54Ida Sjöholm WallinGävle0:59:21.7
55Sara ErikssonGävle0:59:33.5
56Maria AspGävle1:01:20.1
57Ulrika AnderssonTårtans Torpeder.. Helt Enkelt1:02:05.0
58Anna BergengrenGävle1:03:22.1
59Bodil LindblomGävle1:03:47.6
60Sara ÖbergGävle1:05:03.6
61Carita NiemiGävle1:05:41.3
62Gabriella EkströmUppsala1:06:08.3
63Gabriella OhlssonGävle1:06:15.3
64Maria FagerbergLjusdals Lackservice1:08:45.4
65Ylva SandbergGävle1:11:57.6
66Kerstin PerssonGävle SK1:12:22.9
67Ann-Charlotte BaggeLjusdals Lackservice1:12:24.5
68Yvonne HolmqvistGävle1:40:00.3
69Irene ForsellGävle1:40:00.3

Herrar 10km

1Jonatan AlvaeusUppsala IF0:32:34.3
2Johan LantzOckelbo SK0:32:35.6
3Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OL0:34:02.7
4Elov OlssonOckelbo SK0:34:14.8
5Anders HallbergHemlingby LK0:35:23.2
6Anders SjöblomGävle0:37:15.0
7Pär UgglaTeam Postispärra0:37:24.8
8Tomas WängmanTeam Postispärra0:38:12.1
9Kjetil Falkenberg HansenStockholm0:38:26.0
10Christian CarlsteenVolkswagen Group0:38:52.2
11Albin BogrenHemlingby LK0:38:59.0
12Göran LindqvistHemlingby LK0:39:45.8
13Johan BentzerGävle0:39:48.5
14Dan ÅkerblomHemlingby LK0:40:10.2
15Anders BergmanHemlingby LK0:40:22.5
16Lars LindgrenNorrham0:41:06.2
17Niklas HenerydGävle0:41:09.4
18Fredrik ThunarVegan Runners IK0:41:12.2
19Johan LindhÅrsunda IF0:41:33.2
20Christer BerglundNmt/Uppsala0:41:38.5
21Andreas BladfältRejlers IF0:41:51.1
22Pär StrandbergTeam Postispärra0:41:59.7
23Joacim CarlsonGävle0:42:05.9
24Ronnie SteinwallHemlingby LK0:42:11.1
25Daniel HedkvistBilmetro Gävle0:42:26.5
26Ove LindhGävle0:42:27.6
27Kalle LångGävle0:42:40.3
28Jukka JokelaGävle0:42:42.5
29Erik OlssonGävle OK0:43:10.5
30Staffan HemströmGävle0:43:12.4
31Rasmus LundénGävle SKidkamrater0:43:13.9
32Mikael JanssonTeam Postispärra0:43:22.6
33Joel Börjesson-ErikssonHofors0:43:24.6
34Andreas ThunarfGävle0:43:30.1
35Peter EngströmHaninge0:43:44.2
36Niclas ParneborgGävle0:44:05.2
37Oscar FrisendahlSandviken0:44:24.9
38Joakim MikaelssonSandviken0:44:26.4
39Mårten OlssonGävle OK0:44:27.2
40Staffan JosefssonSkalman LK0:44:41.0
41Henrik IngvarssonVallsta Sk0:45:12.0
42Peter KronbergFriskis & Svettis Gävle0:45:23.4
43Niclas HjortenmarkGävle0:45:29.4
44Karol DrewsOckelbo0:45:36.6
45Rolf MartinssonÅsbyggeby0:45:44.4
46Daniel JohanssonBjörklinge SOK0:45:58.7
47Patrik ErikssonGävle0:46:05.6
48Viktor PetterssonGävle0:46:19.0
49Per GustafssonBollnäs0:46:27.4
50Daniel ElfvingGävle0:46:29.0
51Krister NorlingGävle0:46:37.5
52Per PerssonOckelbo0:47:00.6
53Rickard PantzareTeam Pantzarvagn0:47:54.2
54Björn ”Madbear” NordströmHofors0:47:57.0
55Tomas ÖstblomÅsbyggeby0:48:09.3
56Thomas VidinghoffUppsala0:48:23.0
57Andreas PalmGävle0:48:50.8
58Douglas KuuselaLilla Sätraskolans Lag 20:48:51.6
59Jonas KvanmanGävle0:49:03.5
60Patrik CarlstenGävle0:49:30.1
61David RabucaLilla Sätraskolan0:49:44.3
62Hans SöderströmGävle0:50:19.1
63Rafael GrabowskiGävle0:50:19.9
64Andreas MelinTierp0:50:24.3
65Rune WretmanGävle0:50:35.5
66Magnus KlaseniusSöder0:50:53.7
67Stefan BergwallGävle0:51:02.7
68Simon EnglinGävle0:51:03.4
69Ragnar OskarssonLantmäteriet Allstars0:51:14.3
70Per JaktlundTeam Torsåker0:51:25.4
71Niclas VärnGävle0:51:32.3
72Jonas JanssonCF Fricyklisterna0:51:39.8
73Ronnie LundqvistHille0:51:58.7
74Niklas ErikssonFuruvik0:52:19.5
75Marcus WesterHillevik0:52:29.5
76Roger ÖbergHofors Löparklubb0:52:33.8
77Jörgen WigrenTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:52:35.8
78Staffan PerssonKungsgården0:52:52.9
79Kalle WinbergHille0:53:07.6
80Olle OlssonGävle0:53:39.5
81Linus LundénGävle0:53:45.9
82Emil HillbergTorsåker0:53:47.3
83Sealock HolmesValbo0:53:56.0
84Robert BlomkvistGävle0:54:02.8
85Daniel HallorGävle0:54:38.6
86Peter SöderbergGävle0:54:42.0
87Danne SchröderTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:55:01.2
88Torbjörn JanssonSöderhamn0:55:20.6
89Daniel BaglienSandarne0:55:27.2
90Görgen BengstforstValbo0:55:37.6
91Mattias LindströmGävle0:55:54.7
92Jan-Eric AnderssonLilla Sätraskolans Lag 20:56:32.8
93Jimmy ÅbergGävle0:57:29.6
94Lars PeterssonBolzoni Sportklubb0:57:31.3
95Tommy LindströmGävle0:59:08.7
96Jonas HellströmPlt1:00:52.7
97Jonas BlombergGävle1:03:22.0
98Tobias RödeGävle1:03:32.0
99Tim RödeGävle1:03:32.0
100Anders NauclerSöderhamn1:05:10.1
101Roger PalmqvistGävle1:09:56.7

Lagresultat

1Team PostispärraPär Uggla00:40:14
  Tomas Wängman 
  Pär Strandberg 
  Mikael Jansson 
    
2Stigs VilddjurPatrik Dahlman00:47:05
  Peppo Hansson 
  Stig Edwin Martinsson 
  Johan Stigenberg 
    
3Santa RunnersHannah Bengtson00:49:47
  Madeleine Wennberg 
  Malin Rosén 
  Cecilia Bäckman 
    
4Lantmäteriet AllstarsThomas Åberg00:49:49
  Ragnar Oskarsson 
  Linda Jonsson 
  Christina Norrström 
    
5Team TorsåkerNiclas Söderberg00:53:26
  Eva Söderberg 
  Per Jaktlund 
  Åsa Jaktlund 
    
6Lilla Sätraskolans lag 2Mikael Belin00:56:23
  Anna-Karin Boström Hillström 
  Douglas Kuusela 
  Jan-Eric Andersson 
    
7Tårtans Torpeder.. Helt EnkeltJörgen Wigren00:56:44
  Danne Schröder 
  Eva Dahl 
  Ulrika Andersson 
    
8Knowit #1Patrick Mattsson00:58:14
  Niklas Skogh 
  Johanna Lärkas 
  Susanne Stigenberg 
    
9Lilla SätraskolanAlbijana Sefa00:58:40
  Annika Eldblom 
  David Rabuca 
  Kristina Wendin 
    
10MittmedianernaÖrjan Carlsson01:00:40
  Patrik Modé 
  Pernilla Olsson 
  Birgitta Juhlin 
    
11Lussekatterna och julegrisenKristofer Carlbom01:00:52
  Py Bengtsson 
  Ebba Rahl 
  Christina Petersson 
    
12SpringmaskarnaAnna-Karin Ekenberg01:00:56
  Anna Mineur 
  Lotta Hvitt 
  Lotta Joelsson 
    
13AdventsstjärnornaMartha Meza01:03:38
  Anna Janson 
  Tina Nordström 
  Anna Gustavson 
    
14Ljusdals LackserviceLouise Sundström01:05:49
 Cristin Olsson 
 Maria Fagerberg 
 Ann-Charlotte Bagge 
    
15Gott&BlandatAnnelie Jeppesen01:09:35
 Eva-Lena Erixon 
 Lena Matsson 
 Lennart Andersson 
    
16Landstinget Gävleborg Strömsbro HCPeder Engman01:10:11
  Elin Martinsson 
  Astrid Grenmyr 
  Emma Dahlberg 
    
17Team Snails with SpeedSusanne Olsson Thavelin01:13:13
  Monika Ranudd 
  Malin Pettersson 
  Maja Trklja 
    
 KrutisarnaMarie Hasselgren 
  Gittan Vikström 
  Majvor Granfors 
    
    
 Landstinget Gävleborg SjukgymnasternaCharlotte Fyhr 
  Johanna Persson 
  Camilla Svedman 

Lagtävlingen baseras på lagets beräknade medeltid på 10km.

2013

Flickor 1km

1Ida Backlund04:38
2Angelina Ekström05:00
3Nathalie Stigenberg 05:14
4Nellie Lind 05:16
5Amelie Stöpfgeshoff 05:40
6Emma Lindström 05:50
7Lisen Persson 06:00
8Lova Lindgren 06:08
9Nike Lindgren 06:18
10Milla Hjortenmark 06:50
11Ronja Hansson – Lindeborg07:21
12Alva Rapp 07:26
13Stina Palm 07:27
14Tilja Alriksson 07:52
15Tua Offrell 08:24
16Karin Rapp 08:34
17Saga Sundberg 08:37
18Molly Hjortenmark 08:40
19My Offrell 10:00
20Rie Offrell 10:03
21Isabelle Nilsson 11:27
22Astrid Hansson14:13
23Moa Cullfors15:50
 Tua Offrell 

Pojkar 1km

1Vincent Gomez 04:22
2Isahk Sadek 04:36
3Aidan Kangas 04:44
4Leon Kangas 04:49
5Lucas Söderberg 04:53
6Ahmet Surihan 05:05
7Axel Hejdenberg 05:09
8Vilhelm Bergqvist 05:18
9Isak Berggren 05:21
10Max Alfredsson Bygren 05:29
11Viggo Berggren 05:36
12Emil Ståhlberg 05:38
13Morgan Alfredsson Bygren 05:43
14Theo Hjortenmark 05:45
15Joar Morén 05:46
16Alfred Kaskela 05:52
17Gabriel Söderlund 05:58
18Gustav Kågström 06:01
19Gustav Lindberg 06:04
20Edvin Bergqvist 06:07
21Wilmer Sundberg 06:15
22Viktor Normell Djurhed 06:21
23Viking Forssell 06:30
24Dante Forssell06:33
25Albin Engberg 06:37
26Casper Ståhlberg 06:46
27Ivar Jämtelid Meurling 06:48
28Harry Länk 07:23
29Vidar Östlin 07:29
30Jonathan Boudiaf 07:31
31Aron Von Bothmer 07:34
32Ante Engberg 07:35
33Lukas Hoffman 07:40
34Lucas Hjortenmark 07:44
35Aron Lindberg 07:59
36Max Karlsson 08:14
37Alexander Sundberg 08:17
38Timo Cullfors 08:20
39Axel Kågström 08:26
40Gustav Jämtelid Meurling 08:48
41Sixten Lundberg 08:51
42Danni Dunn 09:04
43Solomon strand Jackson 09:18
44Neo Borg 09:25
45Simon Alpling 09:29
46Alvin Åberg 16:17
 Love Lingvall 

Damer 5km

1Emma HållströmHemlingby LK0:20:30.5
2Emma BengtssonÅrsunda IF0:20:47.5
3Martha MezaAdventsstjärnorna0:21:12.4
4Elin Ransjö ZanderOrienteringsgymnasiet Sandviken0:21:17.2
5Nadine Lindgren WallOckelbo SK0:21:52.1
6Katarina LarssonGävle0:22:54.9
7Liselotte HellstenGävle0:23:10.3
8Madelen SköldGävle0:23:54.7
9Maria BerglövÅrsunda IF Skidor0:24:02.1
10Elvira SilverGävle OK0:24:09.5
11Veronica WallinGävle0:24:12.6
12Sara BjörklundSkutskär0:24:30.8
13Marie HasselgrenKrutisarna0:24:37.1
14Emelie BellanderIF Skade0:24:51.4
15Charlotte FyhrLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:24:55.5
16Linda JonssonLantmäteriet Allstars0:25:14.3
17Jenny BerggrenGävle0:25:34.0
18Maria RönnbäckSöderhamn0:25:48.4
19Camilla HjelmGävle Triathlonklubb0:26:13.0
20Johanna PerssonLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:26:14.3
21Gullan BjörnströmHemlingby LK0:26:16.3
22Sara ÅbomGävle OK0:26:20.6
23Ebba OttosonGävle OK0:26:27.0
24Sandra Voest BjermertGävle0:26:33.1
25Pernilla JosefssonStockholm0:26:34.8
26Karin HornGävle0:26:49.2
27Sara BergnerStockholm0:26:49.3
28Cecilia JönssonGävle0:27:26.4
29Karin SundbergGävle0:27:26.4
30Malin BrandelGävle0:27:30.4
31Py BengtssonLussekatterna Och Julegrisen0:27:39.1
32Ulrika PihlstrandGävle0:27:42.7
33Kristin EklundGävle0:27:52.1
34Gittan VikströmKrutisarna0:27:53.4
35Elin MartinssonLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:28:02.2
36Maria BenterudGävle0:28:03.3
37Teres ÅkermanGävle0:28:06.5
38Pia LundbergFriskis/Svettis Östhammar0:28:11.3
39Jessica PalmgrenMå Bättre Gävle0:28:17.8
40Ilona QvarfortEkerö0:28:22.5
41Sofia HemströmGävle0:28:27.4
42Anna JansonAdventsstjärnorna0:28:33.1
43Sandra LångGävle0:28:56.5
44Fia BornegrimGävle0:29:02.5
45Christina NorrströmLantmäteriet Allstars0:29:09.3
46Carina JanssonSundsvall0:29:10.0
47Eva SöderbergTeam Torsåker0:29:23.1
48Lotta JoelssonSpringmaskarna0:29:24.9
49Lotta HvittSpringmaskarna0:29:26.6
50Anna-Karin EkenbergSpringmaskarna0:29:27.2
51Lena LjungbergSandviken0:29:39.5
52Joy FunsethGävle0:29:40.6
53Kamilla FredbargGävle0:29:46.4
54Johanna LärkasKnowIT #10:29:47.6
55Hannah BengtsonSanta Runners0:29:51.7
56Majvor GranforsKrutisarna0:29:59.4
57Malin WiklundHorndal0:30:03.0
58Malin SehlbergMittmedia Gävle0:30:09.1
59Ebba RahlLussekatterna och Julegrisen0:30:19.4
60Susanna ÅhedGävle0:30:23.2
61Ella FröjdmanGävle0:30:40.5
62Jessica LingvallGävle0:30:47.1
63Åsa LevinTrödje IK0:30:49.4
64Lisa SöderströmTrödje IK0:30:49.7
65Erica CalissendorffGimo0:30:56.1
66Camilla PiggottÖsthammar0:31:15.7
67Eva-Lena ErixonGott&Blandat0:31:20.2
68Anna RosshagenLonesome Runners0:31:20.8
69Margareta RainerGävle0:31:27.2
70Christina PeterssonLussekatterna och Julegrisen0:31:28.0
71Anna-Karin BrandelHamrångefjärden0:32:05.4
72Kristina JohanssonValbo0:32:14.6
73Jannike LarssonGävle0:32:16.6
74Kicki SkogsbergValbo Multisport0:32:23.5
75Kristina HedbergHemlingby LK0:32:32.1
76Astrid GrenmyrLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:32:44.6
77Lina BornegrimGävle0:32:55.3
78Lena ÅkerlundFalun0:32:59.2
79Pernilla OlssonMittmedianerna0:33:07.5
80Birgitta JuhlinMittmedianerna0:33:07.6
81Anna ÅbergGävle0:33:21.3
82Marina WendinValbo Multisport0:33:23.7
83Heléne HanssonGävle SKidkamrater0:33:23.7
84Anna MineurSpringmaskarna0:33:33.4
85Emelie CalissendorffSöderfors0:33:33.9
86Charlotte LundströmGävle0:33:35.6
87Agneta JohanssonGävle0:33:36.1
88Johanna BendrikGävle0:33:38.1
89Annika ForsbergGävle0:34:08.9
90Lena LundmarkGävle0:34:18.5
91Anna-Karin Boström HillströmLilla Sätraskolans Lag 20:34:39.7
92Susanne Olsson ThavelinTeam Snails With Speed0:34:41.0
93Albijana SefaLilla Sätraskolan0:34:46.8
94Linda LindbergGävle0:34:48.5
95Ellinor BernkertGävle0:34:53.3
96Susanne StigenbergKnowIT #10:34:54.3
97Lena MatssonGott&Blandat0:34:55.8
98Veronica SjöbergGävle0:34:56.2
99Louise SundströmLjusdals Lackservice0:35:02.6
100Sofia SundbergTorsåker0:35:11.6
101Malin BergnerGävle0:35:21.1
102Annika EldblomLilla Sätraskolan0:36:44.0
103Malin PetterssonTeam Snails With Speed0:37:14.5
104Maja TrkljaTeam Snails With Speed0:37:14.8
105Monika RanuddTeam Snails With Speed0:37:14.8
106Therese OffermoMittmedia Gävle0:37:23.3
107Tina NordströmAdventsstjärnorna0:38:44.8
108Anna GustavsonAdventsstjärnorna0:38:45.0
109Amanda MagnussonGävle0:39:03.8
110Sarah NornholmGävle Triathlon0:39:09.7
111Emma WikströmTranås0:39:21.8
112Annelie JeppesenGott&Blandat0:41:18.4
113Anette HillmanGävle0:41:26.7
114Maria LindénGävle0:42:00.3
115Christina MaierHofors0:43:09.1
116Liv JohanssonSandviken0:43:26.6
117Kickan JanssonGävle OK0:49:14.8
118Ann-Katrin BaglienGävle0:49:15.2
119Amelie EkstrandGävle0:49:22.0
120Jonna-Li HedqvistGävle0:49:22.2
121Anneli JanssonGävle0:50:50.0
122Linda PetterssonGävle0:52:23.3
123Emma DahlbergLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:56:00.9
124Camilla SvedmanLandstinget Gävleborg Sjukgymnasterna0:56:01.0

Herrar 5km

1Abdelfath YassinGefle IF0:16:16.9
2Fredrik ÅströmGävle SK0:18:26.7
3David WijkHögbo Gif0:18:37.8
4Thomas ÅbergLantmäteriet Allstars0:18:56.8
5Sam SvenssonGävle0:20:02.1
6Felix SilverGävle OK0:20:51.1
7Per JohanssonTeam Nordic Trail, Gävle0:21:30.5
8Fredrik KaskelaGävle Triathlon0:21:49.3
9Patrik DahlmanStigs Vilddjur0:22:05.0
10Inge JanssonHedesunda0:22:09.4
11Pär MostadGävle0:22:17.3
12Matz QvarfortEkerö0:22:27.3
13Peppo HanssonStigs Vilddjur0:22:48.1
14Dr Shane LawrenceC A Fola ( Luxembourg) Cambridge Uk Sg86Fe0:23:16.8
15Patrik HansonValbo AIF0:23:27.0
16Fredrik QvarfortHemlingby LK0:23:30.2
17Hans PantzareGävle0:23:34.3
18Peder EngmanLandstinget Gävleborg Strömsbro HC0:23:37.3
19Erik NordlanderGävle0:23:50.0
20David LjungbergSandviken0:23:58.6
21Per HellNorrköping0:24:08.2
22Christoffer Von BothmerGävle0:24:19.8
23Stig Edwin MartinssonStigs Vilddjur0:24:24.4
24Örjan CarlssonMittmedianerna0:24:48.2
25Johan StigenbergStigs Vilddjur0:24:54.6
26Jonas NornholmGävle Triathlon0:24:59.0
27Patrick MattssonKnowIT #10:25:41.0
28Dennis LindénGävle0:25:58.8
29Peter AnderssonPuss0:26:02.2
30Niklas SkoghKnowIT #10:26:05.0
31Örjan RönnbäckSöderhamn0:26:57.0
32Dan ÅhedGävle0:27:08.2
33Arne SjöblomAxmar0:27:49.1
34Stefan AnderssonGävle0:27:51.9
35Jörgen BengtssonValbo0:28:03.0
36Niclas SöderbergTeam Torsåker0:28:06.9
37Joakim HornGävle0:28:27.3
38Sebastian BrinkGävle0:28:44.0
39Emil BengstssonValbo0:28:47.8
40Mikael BelinLilla Sätraskolans Lag 20:29:08.2
41Patrik ModéMittmedianerna0:30:18.2
42Erik SågströmGavle0:30:54.4
43Ralf LehtoGävle0:31:13.1
44Lars-Göran HolmGävle0:31:36.0
45Lennart AnderssonGott&Blandat0:31:36.9
46Kristofer CarlbomLussekatterna och Julegrisen0:32:18.9
47Mathias Nordin HellströmSandviken0:32:45.9
48Tobias BjörkgrenGävle0:33:25.3
49Göran HedmanValbo AIF0:34:54.7
50Robin EngbergGävle0:39:03.6
51Stefan PetterssonGävle0:52:24.1

Damer 10km

1Moa EnmarkGefle IF0:36:33.5
2Jenny RutströmÖbacka LK0:38:28.1
3Rebecka LindbergRånäs 4H0:41:32.8
4Carola SnarAktivera Flera Hofors0:42:14.1
5Emma JonssonOckelbo SK0:42:30.9
6Johanna Börjesson-ErikssonHofors0:44:17.6
7Jennie Börjesson-ErikssonHofors0:44:22.4
8Madeleine WennbergSanta Runners0:44:30.4
9Ulrica CavallinGävle0:44:41.7
10Kerstin WikanderGävle0:45:42.7
11Madeleine PetterssonHemlingby LK0:46:29.9
12Anette ForslundHemlingby LK0:48:09.1
13Therese AlrikssonBorlänge Löparklubb0:49:01.9
14Catharina EstbergerGävle0:49:15.9
15Karin BergmanGävle SK0:49:38.0
16Malin RosénSanta Runners0:49:56.1
17Cecilia BäckmanSanta Runners0:49:56.1
18Frida LarssonGävle0:50:06.6
19Sara MaierHofors0:50:13.5
20Rosie JonssonGävle0:50:14.6
21Stina EngströmHaninge0:50:25.0
22Andrea PerssonEdsbyns IF – Friidrott0:50:28.7
23Jenny HaglöfDjurmo Runners0:50:36.1
24Kristina BromanBorlänge Löparklubb0:50:45.1
25Gunilla AxelssonBorlänge Löparklubb0:50:45.1
26Jasmine GustafssonGävle0:51:03.4
27Åsa JaktlundTeam Torsåker0:51:24.2
28Kicki SöderlundHofors0:51:54.8
29Maria HögbergPostens Ik0:51:55.5
30Elisabet LarssonGävle0:52:18.4
31Seija LarssonValbo0:52:37.0
32Josefin LundströmSandviken0:52:51.3
33Gunilla JuthbackHemlingby LK0:53:08.4
34Lisa LundinValbo0:53:35.8
35Klara LarssonGävle OK0:53:48.7
36Karin MyrbergGävle0:53:55.3
37Cristin OlssonLjusdals Lackservice0:54:12.6
38Kristina WendinLilla Sätraskolan0:54:47.8
39Ingela StigenbergGävle Triathlonklubb0:55:00.1
40Maria NymanGävle0:55:08.4
41Sofie BjärntoftGävle0:55:08.4
42Marie ÅkerlundHofors0:55:16.9
43Lena KaskUppsala0:55:21.9
44Åsa WesterbergGävle Energi0:55:36.0
45Maarit KaskelaGävle Triathlon0:56:08.8
46Moa ÖbergHofors Löparklubb0:56:48.1
47Marie TjärnströmGävle0:56:58.8
48Maria WestinSaltsjö-Boo0:57:09.9
49Eva DahlTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:57:15.7
50Karin ÖstmanGävle0:57:23.1
51Pia EbyGävle0:57:46.6
52Nina LagerqvistGävle0:59:05.3
53Monica SelinSöderhamn0:59:09.5
54Ida Sjöholm WallinGävle0:59:21.7
55Sara ErikssonGävle0:59:33.5
56Maria AspGävle1:01:20.1
57Ulrika AnderssonTårtans Torpeder.. Helt Enkelt1:02:05.0
58Anna BergengrenGävle1:03:22.1
59Bodil LindblomGävle1:03:47.6
60Sara ÖbergGävle1:05:03.6
61Carita NiemiGävle1:05:41.3
62Gabriella EkströmUppsala1:06:08.3
63Gabriella OhlssonGävle1:06:15.3
64Maria FagerbergLjusdals Lackservice1:08:45.4
65Ylva SandbergGävle1:11:57.6
66Kerstin PerssonGävle SK1:12:22.9
67Ann-Charlotte BaggeLjusdals Lackservice1:12:24.5
68Yvonne HolmqvistGävle1:40:00.3
69Irene ForsellGävle1:40:00.3

Herrar 10km

1Jonatan AlvaeusUppsala IF0:32:34.3
2Johan LantzOckelbo SK0:32:35.6
3Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OL0:34:02.7
4Elov OlssonOckelbo SK0:34:14.8
5Anders HallbergHemlingby LK0:35:23.2
6Anders SjöblomGävle0:37:15.0
7Pär UgglaTeam Postispärra0:37:24.8
8Tomas WängmanTeam Postispärra0:38:12.1
9Kjetil Falkenberg HansenStockholm0:38:26.0
10Christian CarlsteenVolkswagen Group0:38:52.2
11Albin BogrenHemlingby LK0:38:59.0
12Göran LindqvistHemlingby LK0:39:45.8
13Johan BentzerGävle0:39:48.5
14Dan ÅkerblomHemlingby LK0:40:10.2
15Anders BergmanHemlingby LK0:40:22.5
16Lars LindgrenNorrham0:41:06.2
17Niklas HenerydGävle0:41:09.4
18Fredrik ThunarVegan Runners IK0:41:12.2
19Johan LindhÅrsunda IF0:41:33.2
20Christer BerglundNmt/Uppsala0:41:38.5
21Andreas BladfältRejlers IF0:41:51.1
22Pär StrandbergTeam Postispärra0:41:59.7
23Joacim CarlsonGävle0:42:05.9
24Ronnie SteinwallHemlingby LK0:42:11.1
25Daniel HedkvistBilmetro Gävle0:42:26.5
26Ove LindhGävle0:42:27.6
27Kalle LångGävle0:42:40.3
28Jukka JokelaGävle0:42:42.5
29Erik OlssonGävle OK0:43:10.5
30Staffan HemströmGävle0:43:12.4
31Rasmus LundénGävle SKidkamrater0:43:13.9
32Mikael JanssonTeam Postispärra0:43:22.6
33Joel Börjesson-ErikssonHofors0:43:24.6
34Andreas ThunarfGävle0:43:30.1
35Peter EngströmHaninge0:43:44.2
36Niclas ParneborgGävle0:44:05.2
37Oscar FrisendahlSandviken0:44:24.9
38Joakim MikaelssonSandviken0:44:26.4
39Mårten OlssonGävle OK0:44:27.2
40Staffan JosefssonSkalman LK0:44:41.0
41Henrik IngvarssonVallsta Sk0:45:12.0
42Peter KronbergFriskis & Svettis Gävle0:45:23.4
43Niclas HjortenmarkGävle0:45:29.4
44Karol DrewsOckelbo0:45:36.6
45Rolf MartinssonÅsbyggeby0:45:44.4
46Daniel JohanssonBjörklinge SOK0:45:58.7
47Patrik ErikssonGävle0:46:05.6
48Viktor PetterssonGävle0:46:19.0
49Per GustafssonBollnäs0:46:27.4
50Daniel ElfvingGävle0:46:29.0
51Krister NorlingGävle0:46:37.5
52Per PerssonOckelbo0:47:00.6
53Rickard PantzareTeam Pantzarvagn0:47:54.2
54Björn ”Madbear” NordströmHofors0:47:57.0
55Tomas ÖstblomÅsbyggeby0:48:09.3
56Thomas VidinghoffUppsala0:48:23.0
57Andreas PalmGävle0:48:50.8
58Douglas KuuselaLilla Sätraskolans Lag 20:48:51.6
59Jonas KvanmanGävle0:49:03.5
60Patrik CarlstenGävle0:49:30.1
61David RabucaLilla Sätraskolan0:49:44.3
62Hans SöderströmGävle0:50:19.1
63Rafael GrabowskiGävle0:50:19.9
64Andreas MelinTierp0:50:24.3
65Rune WretmanGävle0:50:35.5
66Magnus KlaseniusSöder0:50:53.7
67Stefan BergwallGävle0:51:02.7
68Simon EnglinGävle0:51:03.4
69Ragnar OskarssonLantmäteriet Allstars0:51:14.3
70Per JaktlundTeam Torsåker0:51:25.4
71Niclas VärnGävle0:51:32.3
72Jonas JanssonCF Fricyklisterna0:51:39.8
73Ronnie LundqvistHille0:51:58.7
74Niklas ErikssonFuruvik0:52:19.5
75Marcus WesterHillevik0:52:29.5
76Roger ÖbergHofors Löparklubb0:52:33.8
77Jörgen WigrenTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:52:35.8
78Staffan PerssonKungsgården0:52:52.9
79Kalle WinbergHille0:53:07.6
80Olle OlssonGävle0:53:39.5
81Linus LundénGävle0:53:45.9
82Emil HillbergTorsåker0:53:47.3
83Sealock HolmesValbo0:53:56.0
84Robert BlomkvistGävle0:54:02.8
85Daniel HallorGävle0:54:38.6
86Peter SöderbergGävle0:54:42.0
87Danne SchröderTårtans Torpeder.. Helt Enkelt0:55:01.2
88Torbjörn JanssonSöderhamn0:55:20.6
89Daniel BaglienSandarne0:55:27.2
90Görgen BengstforstValbo0:55:37.6
91Mattias LindströmGävle0:55:54.7
92Jan-Eric AnderssonLilla Sätraskolans Lag 20:56:32.8
93Jimmy ÅbergGävle0:57:29.6
94Lars PeterssonBolzoni Sportklubb0:57:31.3
95Tommy LindströmGävle0:59:08.7
96Jonas HellströmPlt1:00:52.7
97Jonas BlombergGävle1:03:22.0
98Tobias RödeGävle1:03:32.0
99Tim RödeGävle1:03:32.0
100Anders NauclerSöderhamn1:05:10.1
101Roger PalmqvistGävle1:09:56.7

Lagresultat

1Team PostispärraPär Uggla00:40:14
  Tomas Wängman 
  Pär Strandberg 
  Mikael Jansson 
    
2Stigs VilddjurPatrik Dahlman00:47:05
  Peppo Hansson 
  Stig Edwin Martinsson 
  Johan Stigenberg 
    
3Santa RunnersHannah Bengtson00:49:47
  Madeleine Wennberg 
  Malin Rosén 
  Cecilia Bäckman 
    
4Lantmäteriet AllstarsThomas Åberg00:49:49
  Ragnar Oskarsson 
  Linda Jonsson 
  Christina Norrström 
    
5Team TorsåkerNiclas Söderberg00:53:26
  Eva Söderberg 
  Per Jaktlund 
  Åsa Jaktlund 
    
6Lilla Sätraskolans lag 2Mikael Belin00:56:23
  Anna-Karin Boström Hillström 
  Douglas Kuusela 
  Jan-Eric Andersson 
    
7Tårtans Torpeder.. Helt EnkeltJörgen Wigren00:56:44
  Danne Schröder 
  Eva Dahl 
  Ulrika Andersson 
    
8Knowit #1Patrick Mattsson00:58:14
  Niklas Skogh 
  Johanna Lärkas 
  Susanne Stigenberg 
    
9Lilla SätraskolanAlbijana Sefa00:58:40
  Annika Eldblom 
  David Rabuca 
  Kristina Wendin 
    
10MittmedianernaÖrjan Carlsson01:00:40
  Patrik Modé 
  Pernilla Olsson 
  Birgitta Juhlin 
    
11Lussekatterna och julegrisenKristofer Carlbom01:00:52
  Py Bengtsson 
  Ebba Rahl 
  Christina Petersson 
    
12SpringmaskarnaAnna-Karin Ekenberg01:00:56
  Anna Mineur 
  Lotta Hvitt 
  Lotta Joelsson 
    
13AdventsstjärnornaMartha Meza01:03:38
  Anna Janson 
  Tina Nordström 
  Anna Gustavson 
    
14Ljusdals LackserviceLouise Sundström01:05:49
 Cristin Olsson 
 Maria Fagerberg 
 Ann-Charlotte Bagge 
    
15Gott&BlandatAnnelie Jeppesen01:09:35
 Eva-Lena Erixon 
 Lena Matsson 
 Lennart Andersson 
    
16Landstinget Gävleborg Strömsbro HCPeder Engman01:10:11
  Elin Martinsson 
  Astrid Grenmyr 
  Emma Dahlberg 
    
17Team Snails with SpeedSusanne Olsson Thavelin01:13:13
  Monika Ranudd 
  Malin Pettersson 
  Maja Trklja 
    
 KrutisarnaMarie Hasselgren 
  Gittan Vikström 
  Majvor Granfors 
    
    
 Landstinget Gävleborg SjukgymnasternaCharlotte Fyhr 
  Johanna Persson 
  Camilla Svedman 

Lagtävlingen baseras på lagets beräknade medeltid på 10km.